Celé to začalo několika pianiny a klavíry, které odmítl čínský klient, a odhodláním Nadace KKFF darovat je školám. Z této iniciativy vyrostl během pěti let celostátní program, do kterého se zapojilo 95 základních uměleckých škol z celé republiky. Ve třech kolech veřejných sbírek se jim podařilo získat 98 nových nástrojů za celkem 41 636 423 korun a podpořit tak hudební ambice téměř 9 a půl tisíců žáků. Takového výsledku jsme dosáhli díky štědré podpoře více než 1 200 dárců, kteří se zapojili do posledního ročníku.
Každá škola musela přitom polovinu ceny vybraného nástroje získat sama. Pomáhali rodiče žáků, starostové i podnikatelé. Nadace KKFF poskytla školám odborné vedení, technické zázemí a v neposlední řadě zdvojnásobila každý dar, který škola ve sbírce získala.
„Aby školy uspěly, musely si se sbírkou umět poradit a aktivně zapojit své okolí. My jsme jim nabídli platformu pro online darování, naše zkušenosti, odhodlání a podporu. Byla to jejich práce, jejich úsilí a jejich vítězství.“
Proč právě klavír?
Žádný jiný nástroj není tak všestranný a potřebný. Je základem pro sólovou i komorní hru, nenahraditelným doprovodem pro zpěváky i smyčcové nástroje.
„Dobrý klavír dává dětem prostor objevovat barvy zvuku, tvořit, vnímat hudbu naplno. Zvuk starších nástrojů je oproti tomu nevyvážený a obtížněji se ladí. Ač sám mám doma housle z roku 1760 a jsou nádherné, na klavír z roku 1760 bych opravdu hrát nechtěl.“
Nové spolupráce a kvalitnější vztahy
V Hrotovicích se ke sbírce na nákup nového nástroje přidali rodiče, zřizovatel i místní firmy. Nešlo tak jen o hudební projekt, ale o společné úsilí. „Zjistíte, kdo opravdu škole fandí. Poznáte, co vaši kolegové zvládnou, když jim dáte důvěru. A žáci cítí, že škola není sama. Že za ní stojí celé město,“ poznamenává Lojda.
S podobnou zkušeností se svěřuje i Ivona Filipová, ředitelka ZUŠ Choceň. Chválí pozitivní dopad sbírky na posílení vztahů školy s městem i okolní komunitou a popisuje, že po skončení sbírky je kontaktovali další majitelé firem, kteří chtěli také přispět. Škola tak navázala nová dlouhodobá sponzorství. Kromě toho se jí podařilo rozvinout spolupráci s městem Choceň, které věnovalo výtěžek z Benefičního bálu pod hvězdami právě místní ZUŠce.
Sbírka skončila, její dopad trvá
Ač sbírka Piana do škol už skončila, její přínos přetrvá po další roky. Třeba ve chvílích, kdy si z nový nástroj poprvé sedne dítě, které se možná jednou stane pianistou. Nebo ve víře všech zapojených, že i zdánlivě komplikovaného cíle se dá společnými silami dosáhnout.
„Každá malá i velká částka ukázala, že když se spojí lidé s dobrým úmyslem, dokážou velké věci. S radostí a vděčností chceme poděkovat všem, kteří podpořili naši sbírku Piana do škol. Díky nim jsme si na ZUŠ Choceň mohli splnit sen a získat nové pianino, které bude sloužit našim žákům ještě mnoho let.“
Newsletter