Výzkum České děti venku

26. ledna 2025

Životní prostředí

Iniciovali jsme výzkum České děti venku. Cílem bylo zjistit, kolik času tráví předškolní i školní děti venku. Data obhajují náš přístup a myšlenku, že venkovní výuka je blízká lidské přirozenosti a že má velký přínos.

Výzkum, který pro nás zpracoval analytický ústav STEM, nám pomáhá stavět naši práci na spolehlivých datech. Navázali jsme v něm na podobné šetření z roku 2015. Výsledky šetření, které mapovalo mnoho oblastí, dáváme k dispozici pedagogům, neziskovým organizacím, dalším odborníkům i široké veřejnosti. Přejeme si, abyste jej všichni mohli společně s námi využívat ve prospěch dětí, o jejichž prospěch nám všem jde nejvíc.

 

Vybrané výsledky

34 % dětí se během výuky vůbec nedostane ven

50 % školáků a předškoláků nechodí během týdne do přírody

50 % rodičů má pocit, že jejich děti tráví venku málo času

71 % rodičů souhlasí s tím, aby děti chodily ven za každého počasí

Mám radost, že výzkum vyvrací častý názor, se kterým se ve školách setkávám, a sice, že navýšení času pro venkovní výuku brání postoje rodičů. Výzkum ukázal, že naopak 71 % rodičů školáků větší využití výuky venku mimo třídy podporuje. Souvislost mezi pobytem venku a lepšími vztahy a odolnější psychikou dětí není možné zpochybňovat. Díky výzkumu Nadace KKFF máme jasné argumenty. Pojďme podpořit učitele na jejich cestě ven ze třídy!;

Jana Neumajerová

architektka a lektorka, Unie rodičů, z. s.

Ukazuje se, že počet hodin strávených venku během školní výuky s rostoucím věkem školáků klesá. Nicméně pokud chceme, aby zájem dětí o aktivity na čerstvém vzduchu rostl, je potřeba je při školní docházce pravidelně zařazovat, aby se z nich stal přirozený návyk. Vyplatí se podporovat pedagogy v hledání cest, jak přesouvat výuku ven, zaměřit se na specifika dané školy a nabídnout každé z nich smysluplnou podporu na míru.

Šárka Mrňáková

lektorka programů o školních zahradách, Eduzměna Kutnohorsko

V českém školství je dlouhá tradice těch, kteří propagovali a zařazovali učení venku, ať už jde o Komenského nebo Eduarda Štorcha a jeho projekt Dětské farmy. Učitel, který si to vyzkouší, se už nebude chtít vracet k dřívějšímu stylu výuky. Zatímco u jednoho z mých předmětů je to naprosto přirozené a očekávatelné, protože učit přírodopis bez přírody je nemyslitelné, víc a víc se také ukazuje, že učit venku jde naprosto jakýkoliv předmět. Třeba i ten můj druhý, dějepis. Ale také občanku, fyziku, chemii... Protože příroda je skvělá učitelka, a navíc pobyt v ní významně přispívá k wellbeingu dětí i učitelů.

Daniel Pražák

učitel ZŠ Strossmayerovo náměstí, popularizátor moderní pedagogiky

Využívání školních zahrad a hřišť je často podceňováno, přestože výuka venku má pro rozvoj dětí nenahraditelnou roli. Jsem rád, že Nadace Karel Komárek Family Foundation dala výzkum k dispozici vzdělávacímu systému. Česká školní inspekce s daty pracuje při aktualizaci svých metodických dokumentů.

Karel Kovář

Česká školní inspekce

Výzkum je unikátní tím, že přináší vhled do aktuálního života českých dětí od předškolního věku. Postoje rodičů a učitelů ke vzdělávání venku ukazují, že má smysl se dál zabývat posilováním kontaktu dětí s přírodou – bariéry na jejich straně nejsou tak vážné a na přínosech se shodují. Čas, který děti stráví venku, nepřekvapivě ukrajují média, což je podstatný podnět pro školy, aby dopřály všem dětem dostatek příležitostí vyrovnat čas u obrazovek a v interiéru časem venku.

Tereza Valkounová

předsedkyně Asociace lesních mateřských škol

Soubory ke stažení

E‑book výzkumu České děti venku

Stáhnout

Výzkumná zpráva České děti venku

Stáhnout

Newsletter

Chcete vědět o našich projektech více a zapojit se? Odebírejte náš newsletter!

Váš e‑mail