V rámci akce Měsíc školních zahrad využili pedagogové i letos mnoho profesionálně zpracovaných a předem připravených aktivit, které byly navrženy tak, aby podněcovaly dětskou zvídavost a chuť tvořit a objevovat svět kolem sebe. Učitelé se s dětmi pouštěli do výroby žížalníků či zahradních jezírek nebo tvořili obrázky z přírodnin v rámci netradiční venkovní výtvarky.
V průběhu jednotlivých aktivit mohly děti pozorovat proměnlivost přírody a zblízka prozkoumávat její zákonitosti. Díky zahradničení si pak nenásilnou formou osvojovaly nové znalosti a dovednosti a učily se pečovat o své okolí. Školní zahrada se zkrátka proměnila v multifunkční prostor, který kromě zábavy a her nabízel i cenné lekce do života.
Praktické materiály a velký zájem školek
Nadace KKFF připravila ve spolupráci se svými partnerskými školkami metodické bloky a jednotlivé výzvy, které pedagogům usnadnily přípravu a realizaci venkovních aktivit. Učitelé tak nemuseli trávit hodiny vymýšlením a plánováním, ale mohli využít hotové materiály a rovnou se s dětmi pustit do práce.
Všechny aktivity byly pod vedením metodického centra Nadace testovány v praxi ve školkách v Soběslavi, Mnichovicích a Telecím, což zaručuje jejich funkčnost a praktický přínos.
„Děti se díky Měsíci školních zahrad s obrovským nadšením pustily do pozorování hmyzu a péče o zahradu. Zjistily třeba, že čmelákům se nejvíc líbí na slunných místech, a kolem hmyzích domečků se to pak jen hemžilo životem. Pozorování hmyzu nás tak pohltilo, že jsme několik dní strávili úplně všechen čas venku – a bylo to skvělé. Bavilo nás bádat, tvořit z přírodnin i zkoušet nové věci, které bychom ve třídě dělat nemohli.“
O tom, že Měsíc školních zahrad vzbudil mezi školami obrovský zájem, svědčí i vysoká návštěvnost webu Mesicskolnichzahrad.cz. Uživatelé si z něj stáhli téměř 5 tisíc materiálů k tématu výuky venku. Mnoho školek se také aktivně zapsalo do mapy zapojených mateřských škol. Daly tak o sobě vědět ostatním a zároveň se staly součástí této rostoucí komunity.
„Měsíc školních zahrad byl jednoznačně úspěšnou akcí, která potvrdila, že školní zahrady poskytují neocenitelný prostor a příležitosti pro vzdělávání a rozvoj dětí. Jsme rádi, že se nám podařilo inspirovat tolik pedagogů a přispět k tomu, aby se školní zahrady staly plnohodnotnými třídami pod širým nebem.“
Odborníci se shodují: Pobyt venku má blahodárný vliv
Měsíc školních zahrad se však neodehrává jen ve znamení zábavných aktivit, jeho důležitým cílem je také podpora zdravého životního stylu. Odborné studie a psychologové se shodují na tom, že pobyt v zeleni má prokazatelně příznivý vliv na psychické a fyzické zdraví dětí i dospělých. Pobyt venku snižuje napětí a stres, podporuje rozvoj sociálních dovedností a schopnost spolupracovat. U dětí navíc upevňuje vztah k přírodě.
Přidejte se k nám!
Letošní vysoký zájem o tuto oblíbenou květnovou akci znovu potvrdil, že venkovní výuka má v moderním vzdělávání svoje nezastupitelné místo a že školní zahrady v sobě skrývají obrovský potenciál, který stojí za to objevovat. Pokud jste se letos nestihli zapojit, nezoufejte! Zahrada je skvělým místem pro učení a objevování po celý rok, nejen v květnu. Zkuste proto využít každou příležitost k tomu, abyste s dětmi vyrazili ven, obohatili jejich vzdělávání o cenné zážitky z pobytu v přírodě, a společně si tak zlepšili nejen kondici, ale i náladu. A příští rok se do Měsíce školních zahrad můžete zapojit také.
Newsletter