Houslista Daniel Matejča se stal absolutním vítězem

25. 7. 2022

Kulturní dědictví i umění pro budoucnost

Jeden ze stipendistů Nadace Karel Komárek Family Foundation, houslista Daniel Matejča, se v sobotu 23.8. stal vítězem Eurovision Young Musicians 2022 ve francouzském Montpellier. Předloňský finalista Concertino Praga a loňský vítěz Virtuosos Talent Show tak ve svých 17 letech dosáhl svého dalšího hudebního triumfu. Bravo!

Ve francouzském městě Montpellier se uskutečnil 20. ročník soutěže Eurovize mladých hudebníků pod názvem Eurovision Young Musicians. Tu pořádá Evropská vysílací unie (EBU). Letošní ročník přinesl vystoupení devíti talentovaných interpretů klasické hudby, mezi kterými byl i zástupce České republiky Daniel Matejča. Ve vítězném finále se představil svou interpretací třetí a čtvrté věty Koncertu č. 1 pro housle a orchestr a moll od Dmitrije Šostakoviče. Ta nejvíce nadchnula nejen publikum v sále, ale především pětičlennou odbornou porotu, která Matejču označila za absolutního vítěze.

Součástí výhry je vystoupení na Festival de musique Radio France Occitanie Montpellier v roce 2023. Talentovaný houslista vystoupí také na podzim, a to už 13. září, v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Zde spolu s dirigentem Petrem Altrichterem a Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře zahraje Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského. Daniel Matejča je mimo jiné také stipendistou Rodinné nadace Karla Komárka. Na cestě k jeho dalším úspěchům ho můžete podpořit i vy.

Overlay