Czech Press Photo na Bořislavce

20. 6. 2022

Kulturní dědictví i umění pro budoucnost

Foyer Bořislavka Centra, které je sídlem skupiny KKCG, hostí prestižní fotografickou výstavu Czech Press Photo. Společnost Czech Photo vybrala speciálně pro obchodní a kancelářské centrum to nejlepší ze všech fotografií 27. ročníku soutěže. Výstava je zdarma a návštěvníci na ní uvidí více než 70 snímků a další pak na projekci.

Jedním z hlavních témat letošní výstavy jsou následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Zkázu, která koncem června 2021 postihla obce na pomezí Břeclavska a Hodonínska, zachycuje také stejnojmenný vítězný snímek fotografa Petra Topiče. Na místo se vydal hned pár hodin po tragické události.

„Původně jsem chtěl dojet do obce Hrušky. Tma. Ticho. Snažím se odhadnout, kde to vlastně jsem. Kužely světlometů sice osvětlují silnici, která je poseta větvemi a jiným harampádím, ale já bych potřeboval vidět okolí. Ze tmy vystupují obrysy budov. Tušíte, že tam něco je, neumíte říct co. Beztvarý stín, hmota zmuchlaného něčeho. Začíná mi docházet, že to bude velké,“ popsal fotoreportér Topič situaci bezprostředně po příjezdu do tornádem zasažené obce.

K dalším obrazovým žurnalistům, jejichž fotografie s reportážní i uměleckou hodnotou se na výstavě představují, patří Lukáš Bíba, Jan Cága, Barbora Reichová, Roman Vondrouš či Dan Materna. Nejpoutavější snímky vybrala mezinárodní porota z více než 4 300 fotografií od 250 autorů. Ve foyer KKCG je k vidění celkem 55 tištěných fotografií a 18 dalších snímků je instalováno v nákupní pasáži Bořislavka Centra.

Kromě toho jsou na výstavě umístěné i dvě velkoformátové obrazovky. Na jedné z nich se ve smyčce promítá 130 fotografií jako průřez všemi soutěžními kategoriemi roku 2021. Na druhé obrazovce je pak ke zhlédnutí video a fotografie vztahující se k projektu Bažantice žije!, za kterým stojí Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF). Jeho cílem je proměna areálu příměstského lesa Bažantnice, který byl tornádem také velmi výrazně zasažen.

KKFF věnovala na obnovu míst zasažených ničivým živlem 150 milionů korun. Z toho 100 milionů korun směřovalo právě na obnovu Bažantnice. Hlavní motiv k poskytnutím daru představoval podle manželky Karla Komárka Štěpánky Komárkové nejen rozsah zkázy a lidského neštěstí, které za sebou živel zanechal, ale také potřeba pomoci lidem v těžké situaci. „To, co se stalo, už nikdo bohužel nezmění. Můžeme ale pomoci navrátit do zasažených oblastí život, zanechat tady určitý odkaz pro budoucí generace a učit je, jak v tradici společenské odpovědnosti pokračovat," uvedla Štěpánka Komárková.

Veřejnost si fotografie může prohlédnout ve foyer KKCG a prostorách nákupní pasáže bezplatně, vystaveny budou až do 30. září.

Výstava Czech Press Photo 2021 v Bořislavka Centru je rozdělena do dvou částí. Jedna je umístěna ve foyeru sídla KKCG a druhá v prostorách nákupní pasáže. Obě části jsou volně přístupné veřejnosti do 30. 9. 2022.

Otevírací doba foyer: Po–Pá 10.00–18.00; So–Ne 13.00–18.00

Kudy z nudy

Overlay